Oltář sv. Františka, Klára Šumová a Michal Bačák, foto: Míša Karásková
Pražská galerie Křehký pozvala na zámek vídeňskou galerii Rauminhalt a bratislavskou galerii Kabinet, aby zde představily své zastupované umělce a designéry. Galerie Křehký představila v premiéře Oltář Svatého Františka, společné dílo designérky Kláry Šumové a nově zvoleného ilustrátora roku Cen Czech Grand Design Michala Bačáka.
Oceňovaní designéři uvedli unikátní koncept domácího oltáře přímo v kapli mikulovského zámku. „Oltář sv. Františka je osobní, nádherný obraz a současně i kus nábytku. Je to votivní objekt pro náš intimní svět. Navíc funguje jako skříňka, je možné si do něj ukrýt poklady,“ popisuje Klára Šumová. „Nejedná se primárně o náboženskou tématiku oltáře, je to spíše nádherná skříňka na osobní poklady. Michal Bačák zde pracoval s estetikou renesančních rytířských výjevů, rytíři jsou ale v jeho podání, které vždy mírně posouvá realitu, faktaskní ptáčci, převlečení za rytíře a jejich dámy. Jediným skutečným náboženským atributem je stehlík, mariánský symbol, který není oblečený a ve své prostotě tvoří srdce oltáře,“ vysvětlují kurátoři Křehký Jana Zielinski a Jiří Macek. Oltář bude doplněn o dřevěné sochy ptáčků a ve své kompletní podobě bude k vidění na pražském Designbloku.
Vídeňská galerie Rauminhalt, kterou vede Harald Bichler, představila svého klíčového umělce, Rakušana Patricka Rampelotta. Ten ve své kolekce Vaporware, skládající se hlavně z lamp a pohovky, zpracovával svá hlavní témata: posedlost starými styly, jejich přetavování do nových za použití současných výrazových prostředků, stírání reality mezi virtuálním a reálným a přeměňování původní funkce předmětů do zcela nových kontextů.
Bratislavská galerie Kabinet Vlado Zelenáka představila hned několik umělců. Mira Podmanická a Markéta Nováková představily kolekci ručně vyráběných váz Louka, které jsou po tradičním odlití do porcelánových forem originálně sochařsky dotvářeny, a každá je autorských originálem. Simona Janišová představila hru s tradiční výrobou keramiky, studio Mejd zase kovová svítidla, která se lijí přímo do sádrových forem a vytesávají se z nich jako sochy do výsledné podoby.
Kromě galeristů byla představena také tematická výstava Les a Lov, ve které se představila Designérka šperku roku Cen Czech Grand Design Markéta Kratochvílová se šperky inspirovanými korejskými lovkyněmi perel, Barbora Moravová s instalací Lovec tmy, nebo Lucie Miklóšová s kolekcí Lovci a sběrači. Vše rámovala originální architektura od H3T architekti. Renomovaný designér Jiří Pelcl představil soubor lesního skla ve výstavě Forestglasscollection.
Sedmý ročník festivalu art designu probíhal od 26. května do 28. května 2017. Výstava byla v mikulovském zámku k vidění až do 3. září 2017. Mimo množství výstav a sběratelského prewiew byl zajištěn i bohatý doprovodný program jako například prohlídka manufaktury Pirsc Porcelain, festivalový brunch s prezentací designérů, výlet do Lednicko-valtického areálu nebo tradiční pouť na svatý kopeček.